- Štítky blogu
Jak pečovat o kožený interiér?
Máte kožený interiér? Víte jak se o něj starat? Poradíme Vám!
Kůže je materiál, který potřebuje občasnou údržbu, aby byla pořád v co nejlepší kondici. Pokud o kůži budete správně pečovat, odmění se Vám. I 10 let stará kůže může vypadat jako nová a ve skvělé kondici! Samozřejmě záleží na péči předchozího majitele, pokud auto nevlastníte od začátku.
Vyčištění a naimpregnování Vám zabere pár desítek minut, které by jste měli obětovat, případně předat do detailingového studia, kde to udělají za Vás.
Kůže bez údržby ztvrdne, začne praskat a špiní se, i když to není na první pohled vidět. Renovace kůže je celkem nákladná, jak na čas, tak na peníze, proto doporučuji ji nezanedbávat!
Konečně se dostáváme k tomu, jak na to!
Ale ještě chvíli vydržte 😁 Prvně si povíme jak často je dobré dělat údržbu, doporučuji minimálně třikrát za rok, ideálně čtyřikrát. Taky hodně zaleží jak často jezdíte, co/koho vozíte a jak se celkově staráte o interiér vozu. Špinavou kůži poznáte tak, že se leskne. Setkávám se s názorem, že čistá kůže se má lesknout, ale není tomu tak. Čistá kůže má být krásně matná, suchá a vláčná na dotek!
Jak postupovat při čištění?
V první řadě si vyberte vhodný přípravek na čištění, osobně doporučují vzít sadu i s impregnací, která se skládá z jedné značky, už jen proto, že v ní najdete vše co potřebujete a ušetříte i nějaké peníze. Držel bych se osvědčených značek jako je Dodo Juice, Gyeon, Colourlock, Koch Chemie, případně Auto Finesse.
Jdeme na to! Čistíme!
- U sedaček je důležité zbavit se hrubších nečistot vysavačem (nejlépe s kartáčovou koncovkou) aby jste při čištění například kamínkem nepodřeli kůži.
- Při vysávání dbejte na spáry, které je potřeba roztáhnout a vysát, drží se tam spoustu hrubších nečistot (drobky, prach, jehličí, štěrk,apod..)
- Když máte vysáto, vemte přípravek na číštění a důkladně jej protřepejte.
- Je dobré vyzkoušet na méně viditelném místě, kdyby náhodou kůže špatně zareagovala, ale nemělo by se to stát. Jen jistota je jistota. 👍
- Poté rozprašte na část koženého interiéru a pomocí jemného kartáčku nebo štětěčku začněte čistit.
- Čistěte krouživými pohyby a moc netalčte, stačí jen zlehka. Čistič by měl začít krásně pěnit.
- Nakonec setřete čistou mikrovláknovou utěrkou, mějte v záloze více než jednu utěrku, budou se hodit.
- Podle znečištění postup opakujte, dokud kůže nebude čistá - matná!
Čištění máme hotové, teď jdeme impregnovat!
- Čističe jsou na vodní bázi a všechny se musí pořádně odpařit a uschnout.
- Doporučuji počkat aspoň 30-60 minut. Těch 60 minut by měla být jistota.
- Impregnaci důkladně protřepejte a aplikujte na mikrovláknový apilkátor.
- Některé jsou na gelové bázi, jiné se aplikují pomocí rozpašovače, ale je lepší použít aplikátor, nestříkejte přímo na kůži.
- Poté rovnoměrně naneste na kůži a lehce vmasírujte.
- Nakonec utřete čistou mikrovláknovou utěrkou.
- POZOR - některé se nechávají zaschnout, jiné se zase můžou hned otřít, postupujte podle konkrétního přípravku!
Na závěr pár doporučení!
- Nepoužívejte žadné oleje a podobné mastičky, které kůži akorát zamastí, to opravdu není správný postup!
- Kůže nemá rádá vlhké věci, takže pokud promoknete nebo jste spocený, doporučuji něco pod sebe. Mokré/vlhké věci nedávat vůbec na kožené čalounění.
- Na světlé kůži může riflovina udělat flek a už s tím nic neuděláte. Ale pokud se to náhodou stane, začněte to řešit ihned, je tam velká šance, že to ještě vyčistíte.
- To samé platí pro pneumatiky, ty ani čisté nepokládejte na kožené čalounění, můžete toho pak litovat. Ale pokud se to náhodou stane, začněte to řešit ihned, je tam velká šance, že to ještě vyčistíte.
- Údržbu dělejte čtyřikrát do roka.
- Údržbu nedělejte na rozpáleném slunci a nejlépe ve stínu! Teploty pod 17 stupňů taktéž nejsou úplně ideální. Kůže musí být na dotek chladná.
Snad Vám to pomohlo. Díky a hezký den :)
Petr z Hape-design