- Štítky blogu
Jak se starat o mikrovláknové utěrky
Péče o mikrovláknové utěrky a ručníky
Správná péče o mikrovlákna a ručníky by se neměla zanedbávat. Některé utěrky a ručníky stojí poměrně dost peněz a nechcete aby jste je po pár vyprání museli vyhodit nebo aby přestaly mít vlastnosti, kvůli kterým jste je koupili.
A teď pár pravidel, které když dodržíte, tak z nich dostanete co nejvíc.
První z nich je hned při koupi. Je poměrně jedno jak kvalitní mikrovlákno koupíte, každé by se před prvním použitím mělo umýt ve vodě nebo vyprat na 30°C.
Proč? Protože v sobě mohou mítčástice prachu a jiné nečistoty, i když budou zabelené. Stále nevíte v jakým prostředí se před zabalením nacházeli. A po použití můžou poškrábat lak.
Další důvod je, že nové utěrky pouštívíce vláken a umytím tomu trochu zamezíte.
Poslední důvod je, že mikrovláknová utěrka se před dodáním do regálů a skladů napouští "olejem" aby v nich déle vydržela. Proto se stává, že utěrky začnou fungovat až při prvním nebo druhém vymytí či vyprání.
Druhé pravidlo je takové, že by jste je měli prát hned po použití. Pokud například při stírání vosku nebo zbytku leštící pasty necháte mikrovlákno týden ležet někde v koutě, tak utěrka bude postupně degradovat a ničit vlákna.
Další věc je, že v ní jsouzachycené nečistoty a při použití bez vyprání, Vám lak určitě nepoděkuje a pak ani Vy sobě, až uvidíte co to udělalo za paseku.
Třetí je o tom, jak správně prát. Některé utěrky a ručníky je možné prát až na 60°C. My ale doporučujeme prát na 30-40°C.
Samozřejmě perte bez aviváže a pokud možno v pracím prostředku na gelové bázi.
U nás najdete například Auto Finesse Micro Wash nebo cenově přijtelnější ADBL Micro Wash.
Ale klidně i doporučujeme koupit prací prostředek Jelen na gelové bázi.
Čtvrté se týka samotného sušení. Doporučujeme se vyhnout sušičce či sušícím programům. V nich se tvoří velké teplo a to si nerozumí s polyesterem, ze kterých je většina ručníků a mikrovláken vyrobena. Ale spousta lidí sušičku normálně používá, primárně proto, aby po vyschnutí nemuseli vlákna rozčesávat. Takže je to na Vás, za nás postačí klasický vešák v co nejméně prašném prostředí bude asi to nejlepší co doma najdete. Neždímejte je, nechte samovolně vyschnout.
Páté a poslední pravidlo je skladování. Skladujte jedostatečně vyschlé a nejlépe v obalech nebo uzavíratelných pytlíkách, aby se zamezilo kontaktu s prachem. Pokojová teplota je značka ideál.
Snad Vám to pomohlo. Díky a hezký den :)
Petr z Hape-design